• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

Nowoczesne rozwiązania Aluprof w spektakularnych obiektach sportowych



Co wspólnego mają Polsat Plus Arena Gdańsk,  Tarczyński Arena Wrocław (wcześniej Stadion Miejski we Wrocławiu) czy kompleks basenów Žalgirio Swimming Pool w Kownie? Poza tym, że są arenami ważnych wydarzeń sportowych z udziałem najlepszych zawodników w poszczególnych dyscyplinach, łączy je jeszcze jeden wspólny element. W każdym z nich wykorzystano produkty firmy Aluprof, która dzięki wdrażanym innowacjom i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii jest w stanie dostarczać rozwiązania doskonale sprawdzające się w nawet tak wymagających inwestycjach.


Wyjątkowe obiekty sportowe powstałe z użyciem rozwiązań lidera branży


Oglądając wydarzenia sportowe – czy to bezpośrednio z trybun, czy też w formie transmisji telewizyjnej lub internetowej – zwykle skupiamy się na obserwowaniu rozgrywek i kibicowaniu ulubionej drużynie lub zawodnikowi. Warto jednak poświęcić chwilę i zwrócić uwagę także na wygląd stadionów, hal i innych aren, na których odbywają się te imprezy, oraz na zastosowane w nich ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Duża część tych obiektów powstała z użyciem produktów polskiego producenta – firmy Aluprof, dostawcy zaawansowanych systemów aluminiowych dla branży budowlanej. Wykorzystanie rozwiązań Aluprof wynika między innymi z bardzo dużej wytrzymałości i stosunkowo niewielkiej wagi aluminium, z którego są one wykonane. Surowiec ten jest też łatwy w obróbce, co umożliwia nadawanie profilom określonych kształtów, w tym gięcie łuków i stwarza architektom ogromne możliwości w zakresie kreatywnego projektowania budynków, w tym również aren i centrów sportowych. Warto też podkreślić, że dzięki wykorzystywanym technologiom, posiadanemu know-how i odpowiedniemu zapleczu produkcyjnemu Aluprof jest w stanie produkować indywidualne rozwiązania dla konkretnych realizacji i spełniać wymagania stawiane przez ich projektantów. To wszystko sprawia, że z pomocą rozwiązań spółki mogą powstawać wyjątkowe obiekty sportowe wyróżniające się nie tylko swoimi rozmiarami, ale też imponującymi rozwiązaniami architektonicznymi, bezpieczeństwem użytkowania i efektywnością energetyczną.  

Polsat Plus Arena Gdańsk – „bursztynowa” wizytówka stolicy Pomorza



Otwarta w 2011 roku Polsat Plus Arena Gdańsk (dawniej PGE Arena) to obiekt o długości 235,88 m,  szerokości 203,51 m i wysokości 45,20 m, który może pomieścić 44 000 widzów. Charakterystyczna, utrzymana w tonacjach żółtego, złotego, pomarańczowego i brązu fasada przechodząca w zadaszenie stadionu stanowi oczywiste odwołanie do koloru bursztynu, który nierozerwalnie wiąże się z Gdańskiem z racji tradycji handlowych tego miasta wynikających z położenia nad Bałtykiem. Dla tego obiektu zostało opracowane indywidualne rozwiązanie systemu pokrycia dachowego. Ze względu na nietypowy kształt i  lekkość pokrycia zdecydowano się na wykorzystanie poliwęglanu oraz profili aluminiowych. Główne zadanie konstrukcyjne polegało na wykonaniu profili wielkogabarytowych płatwi ukształtowanych w  literę T, tak aby umożliwić ich gięcie. Każdemu elementowi należało nadać inną krzywiznę, a  całemu dachowi zapewnić całkowitą szczelność. Zastosowanie tej konstrukcji sprawi, że Polsat Plus Arena Gdańsk jest stadionem, który za sprawą atrakcyjnego wyglądu i zastosowanych innowacji zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów sportowych.

Tarczyński Arena Wrocław – dolnośląskie centrum sportu



Tarczyński Arena Wrocław (wcześniej Stadion Miejski we Wrocławiu), otwarty w 2011 roku, jest jednym z większych krajowych stadionów  –  może pomieścić ponad 44 000 widzów, co oznacza, iż jest trzecią pod względem pojemności areną piłkarską w Polsce. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 120 000 m². Fasady tej sportowej wizytówki stolicy Dolnego Śląska zostały wykonane z użyciem fasady słupowo-ryglowej Aluprof MB-SR50N. Konstrukcja nośna składa się z profili tworzących formę jednolitej kratownicy. Na potrzeby tego obiektu opracowano ozdobne listwy maskujące o kształtach pozwalających na uzyskanie efektu wyraźnego obramowania każdego pola fasady. Część fasad jest wykonana w wersji o odporności ogniowej, ich podstawową funkcją jest zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji osób w przypadku wybuchu pożaru. W Tarczyński Arena użyto także inny produkt Aluprof: system MB-70HI, który w czasie budowania stadionu stanowił jedno z najpopularniejszych w Polsce rozwiązań obejmujących zaawansowane konstrukcyjnie okna i drzwi z przegrodą termiczną. Obecnie produkt ten ma swojego następcę w postaci okien i drzwi MB-79N, które dzięki nowej generacji przekładkom termicznym oraz specjalnym wkładom izolacyjnym umieszczonym w komorach profili zapewniają wysoką izolacyjność termiczną, co przekłada się na niższe koszty użytkowania obiektu.

Žalgirio Swimming Pool – jeden z najważniejszych litewskich kompleksów basenowych



Žalgirio Swimming Pool w Kownie to nowoczesne centrum sportów wodnych i rekreacji stanowiące część wielofunkcyjnego kompleksu sportowego Žalgirio Arena. Obiekt jest położony na wyspie otoczonej przez rzekę Niemen i stanowi integralny element krajobrazu drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta Litwy. Kompleks, który otwarto w 2011 roku, oferuje różnorodne atrakcje wodne, w tym strefę rekreacyjną ze spa i saunami czy basen olimpijski o długości 50 metrów z 10 torami i widownią na ponad 500 miejsc, który spełnia wymagania Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics). Žalgirio Swimming Pool został zaprojektowany przez Eugenijusa Mili?nasa z pracowni E. Mili?no studija, UAB. Założeniem architekta było wkomponowanie obiektu w naturalne otoczenie wyspy – w tym celu zdecydowano się na tzw. „zielony dach”, czyli pokrycie ostatniej kondygnacji roślinnością. Jednocześnie, chcąc maksymalnie wykorzystać naturalne światło i zapewnić użytkownikom kompleksu widok na otaczającą budynek zieleń, zastosowano imponującą, przeszkloną fasadę słupowo-ryglową Aluprof MB-SR50N EFEKT. To fasada półstrukturalna, która za sprawą swojej konstrukcji pozwala na eliminację listew mocujących szyby i tym samym uzyskanie od zewnątrz jednolitego obrazu gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii. Dodatkowym atutem wspomnianego rozwiązania są doskonałe parametry w zakresie izolacji termicznej, które przekładają się na wysoką efektywność energetyczną budynku. Konstrukcje otwierane w fasadzie stanowią drzwi MB-86. Tym, co je wyróżnia, jest bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz wysoka wytrzymałość profili, która umożliwia wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze. Dzięki swoim możliwościom i parametrom technicznym systemy aluminiowe Aluprof  przyczyniły się do stworzenia nowoczesnego, energooszczędnego i estetycznego obiektu, który harmonijnie wpisuje się w krajobraz Kowna i stanowi nie tylko miejsce relaksu mieszkańców miasta i turystów, ale też arenę ważnych wydarzeń sportowych.

Najlepszy polski sędzia piłkarski w kampanii promującej rozwiązania Aluprof

Poza wymienionymi obiektami innowacyjne rozwiązania Aluprof możemy znaleźć w wielu arenach i centrach sportowych w Polsce i na świecie, m.in. na stadionie Narodowym w Warszawie, stadionie Cracovii, stadionie miejskim w Płocku, stadionie Voetbalstadion Heracles Almelo w Holandii, w centrum sportu GUMed w Gdańsku czy położonym na Litwie basenie Jonava Swimming Pool. Budynki te imponują nie tylko swoją funkcjonalnością czy gabarytami, decydującymi o ich pojemności, ale też atrakcyjnym designem i wysoką efektywnością energetyczną przekładającą się na niższe koszty ich eksploatacji. Duża w tym zasługa architektów, którzy nie boją się wprowadzać w życie swoich odważnych wizji, ale też inwestorów, coraz częściej wybierających oryginalne, nieszablonowe projekty. Istotnym wsparciem dla tych pierwszych mogą być zaawansowane rozwiązania aluminiowe Aluprof. Dzięki zastosowanym w nich innowacjom są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym potrzebom przedstawicieli branży budowlanej i spełniać najwyższe standardy w zakresie ekologii, stanowiąc wzór nowoczesnej architektury sportowej. Troska o stan środowiska naturalnego to zresztą jeden z priorytetów Aluprof. Wyrazem zaangażowania firmy na tym polu jest najnowsza kampania „Panuj nad klimatem, panuj nad kosztami”, której twarzą został międzynarodowy sędzia piłkarski Szymon Marciniak.

„Poprzez współpracę z Szymonem Marciniakiem, światowej sławy arbitrem, dla którego kluczowe są zasady fair play, oraz wykorzystanie motywu zielonej kartki i towarzyszącego jej hasła „Gramy fair z naturą”, chcemy zwrócić uwagę na istotne dla nas wartości oraz promować kompleksowe, energooszczędne rozwiązania „all in one” pozwalające na znaczne oszczędności w rachunkach za energię oraz przyczyniające się do poprawy klimatu. Będąc jednym z najbardziej cenionych sędziów międzynarodowych, nasz ambasador ma okazję uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach piłkarskich na świecie – tym bardziej cieszy nas możliwość oglądania go sędziującego na stadionach, które powstały z wykorzystaniem oferowanych przez nas rozwiązań”, podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof.

Aluprof
press box